Tulum Hayri'yi Kaybettik.. (Hababam 50. Yıl Belgeseli)

0

Saat: 09:26 | Yazar: Burak Doğan

Televizyonla tanıştığım tarihlerden bugüne kadar, çok iyi bildiğim bir şey varsa, son zamanlar hariç, mutlaka herhangi bir kanalda haftada 1 Hababam Sınıfı oynardı. O kadar çok izlemiştik ki artık, ezbere biliyorduk repliklerini, hareketlerini bile..

Rıfat Ilgaz'ın yazdığı, Ertem Eğilmez'in yönettiği Hababm Sınıfı'nın bu kadar büyük bir kitle tarafından aşinalıkla izlenmesinde, kişilerin karakterlere mükemmel oturmasıyla da ilgiliydi. Tamam romanı okuduğumda da gerçekten çok etkilendim ama, İnek Şaban'da Kemal Sunal (ki en efsane kendisidir bence) Güdük Necmi'de Halit Akçatepe, Mahmut Hoca'da Münir Özkul ve elbette Hafize Ana'da Adile Naşit'in harikalar yarattığı ve kendilerini bu karakterlere olağanüstü uydurduğu düşüncesindeyim. Bu karakterler film boyuncada sürer ve bir kişide sırıtmaz onca filmde..

İşte bu efsanevi kadronun, sınıf mümessili bilek güreşi 2.si Tulum Hayri dün gece hayata gözlerini yummuş. Daha önce Marmara Depremi'nde 9 saat enkaz altında kaldıktan sonra kurtarılan Cem Gürdap, evde rahatsızlandıktan sonra ambulans çağırılıp müdahale edilmesine rağmen kurtarılamamış..

Yavaş yavaş, filmin efsanevi kadrosu, yanımızdan ayrılıyor.. Yıllar geçtikçe unutulmayacak olan, Türk Sinema Tarihine adını altın harflerle yazmış bu kişiler, asla unutulmayacak ve efsane olarak, televizyonlarda tekrar tekrar gösterildikçe değerleri daha çok anlaşılacak..

Bu haberle beraber, Hababam Sınıfı'nın 50. yılı şerefine yapılmış belgeselini de sizlerle paylaşmak istiyorum..

Bölüm 1


Bölüm 2


Bölüm 3


Bölüm 4

İçeriği beğendiniz mi? Günlerden Bugün'ü Rss olarak ya da E-Mail alarak takip edin! E-mail ile kayıt en üstte!

Yorum Yok!?!

Yorum Gönder