Benzine Zam!

0

Saat: 13:01 | Yazar: Burak Doğan


Hayır hayır önemli olan benzinde indirim olması vs değil.. Benzinde indirim yapılabilir, kaldırım yapılabilir.. Sadece önemli olan bir nokta var ve bu artık rahatsız etmeye başladı beni.. Allahtan bu şekilde kanıma dokunan şeyler oluyorda, ayda 1-2 kere de olsa sıkıştıra sıkıştıra yazabiliyorum.. Size Sabah gazetesinden iki haber ayrıntısı veriyorum:

1. Haber: Geçen hafta benzine 5 kuruş zam yapan akaryakıt şirketleri, bu hafta biterken 4 kuruş daha zam yaptı. 95 Oktan kurşunsuz benzin İstanbul'da 2,88 Türk Lirası'ndan 2,92 liraya yükseldi. Ankara ve İzmir'de ise benzinin litre fiyatı 2,87'den 2,91'e çıktı.

Petrol varil fiyatının 42 dolar seviyesinde bulunmasına rağmen, İstanbul'da Petrol Ofisi ile OPET istasyonlarında kurşunsuz benzin 2,92 TL'ye çıktı. Firmalar, petrol varil fiyatı 140 dolardan 35 dolara gerilediği dönemde küçük indirimler yapmıştı. Şu günlerde petrolün varil fiyatındaki yukarıya doğru küçük hareketler pompalara büyük zamlar olarak yansıyor. Araç sahipleri, pompa fiyatlarındaki hareketliliği 'kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar.' sözleriyle yorumladı.
Kaynak: Sabah

2. Haber: Hampetrol fiyatlarındaki düşüş, araç sahiplerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçen hafta yaşanan üç indirimin ardından akaryakıt pompa fiyatları bir kez daha düştü. Son 10 gündeki dördüncü indirimle birlikte pompa fiyatları 6 kuruş daha ucuzladı ve 1 litre 95 oktan kurşunsuz benzin 2,91 YTL'den satılmaya başlandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, geçen hafta yaptığı açıklamada, döviz kuruna bağlı olarak akaryakıttaki indirimin devam edeceğini açıklamıştı. Bu çerçevede sabah saatlerinde yapılan ayarlamayla 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı, Haziran 2006 seviyesinin de altına indi. Söz konusu ürün 28 Haziran 2006'da yapılan zamla ilk kez 3 YTL'yi aşmış, 2,97 YTL'den 3,04 YTL'ye yükselmişti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün akaryakıta yansıtılmaması önce Başbakan Erdoğan ardından EPDK tarafından eleştirilmişti. Eleştirilerin ardından peşpeşe üç indirim yapılmıştı. 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 3,21 YTL'den 2,97'ye düşmüştü.

Bugünkü indirimle birlikte söz konusu ürünün fiyatı son 10 günde toplam 31 kuruş gerilemiş oldu. Dolayısıyla 10 gün öncesine kadar, 50 litrelik bir depoyu doldurmak 15,5 lira kadar daha ucuzladı. Uluslar arası piyasalarda bir ara 150 dolara kadar tırmanan ham petrolün varil fiyatı, küresel krizin ekonomileri sarsmaya başlamasıyla birlikte düşüşe geçti. Uluslar arası piyasada Brent tipi ham petrolün varil fiyatı sabah saatlerinde yüzde 1,6 kayıpla 50 dolar civarında seyrediyordu.
Kaynak: Sabah

Yani olay şu ki, 2. haberde Başbakan kalkıyor diyor ki, indirin şu fiyatları fiyatlar da iniyor.. Ama zammı akaryakıt şirketleri yapıyor! 1. Haberde ise zammı sadece akaryakıt şirketleri yapıyor.. Yani benzin çeşmeden aksa, üstündeki verginin 1,50 TL olduğunu kimse bilmiyor sanki.. Üstündeki vergiler uygulanmaya devam ediliyor, KDV'nin ÖTV'si alınıyor kimse ses çıkarmıyor, sonra akaryakıt şirketleri yine zam yaptı.. Aman yahu, sıtkım sıyrıldı!

İçeriği beğendiniz mi? Günlerden Bugün'ü Rss olarak ya da E-Mail alarak takip edin! E-mail ile kayıt en üstte!

Yorum Yok!?!

Yorum Gönder